U četvrtak 14. 11. u 17 sati u Dječjem odjelu Stribor u Dječjoj kući bit će održan susret s Darkom Matićem i Margaretom Vidmar, autorima zapažene knjige za djecu “Narančasti otok”, dobitnice nagrade Artefakt za spekulativnu fikciju.
Piperita i Dilon upoznaju se na Odmorotoku i odmah postaju najbolji prijatelji. Dilon je došao k baki s tatom Kvazariusom iz tajanstvenoga grada Zvjezdograda, a Piperitu su roditelji poslali k djedu iz Poslovgrada.
Njih su dvoje uživali u raznim igrama, a onda jednog dana, iznenada, dok su plutali na luftićima, čudan ih je vjetar otpuhao i našli su se na nepoznatom otoku. Ubrzo otkrivaju da ondje žive samo neobična djeca narančaste boje kože, koja ne poznaju uobičajene stvari poput telefona, ne mogu otići s otoka do svoje osamnaeste godine i svi se bave glazbom. Piperita i Dilon polako se prilagođavaju novom načinu života i upoznaju otočane – susretljivu Lin, kuhara Žgolju, majstora gitare Hej-Ho Tehnika, blizanke Kiruki i Mizuki i ostale. Otok je prekrasan, ekipa uigrana, ali njih dvoje silno žele otići kući.
Kako će uspjeti probiti Munfilstrionovu crtu koja okružuje otok i sprječava da itko ode, kako će stupiti u kontakt s odraslima, što će sve učiniti roditelji i kamo će sve otići kako bi pronašli svoju djecu? I kako će će im pomoći Zvjerana, Piperitina dadilja koja poznaje magiju?
Darko Matić sudjelovao je u kulturnoj sceni gradske demoscene početkom devedesetih godina kao član rock-grupe Tamnichars s kojom je nastupao po svim gradskim klubovima i čije su se pjesme vrtjele po raznim top-listama demo-bendova tadašnjih radijskih postaja (Radio 101, Radio Velika Gorica te TV emisijama Fluid, Van struje itd.). Pisao je glazbu za predstave na Učilištu ZKM-a te na SKAZ-u dobio nagradu za glazbu predstave Lane Šarić „Kad bogovi pobijesne“. Za nezavisne portale pisao je recenzije albuma stranih i domaćih rock-grupa. Imao je vlastiti obrt Klingerit, a danas se bavi turističkim ugostiteljstvom. Član je autorskog rock-sastava Nikad isto s kojim sprema materijal za album i koncerte.
Margareta Vidmar rođena je 1971. u Zagrebu. Odana zoologiji, mašti, punku i anarhizmu posvećuje se umjetnosti i humanizmu. Prilikom oporavka nakon saobraćajne nesreće počinje se baviti slikarstvom. Završava Školu slikarstva Agora, Edukacijsko rehabilitacijski fakultet i magistrira psihotraumatologiju na Medicinskom fakultetu. Ratnih i poratnih godina radi u Ministarstvu obrane s ratnim vojnim invalidima a zatim vodi likovne radionice u udrugama humanističkih usmjerenja. Danas radi kao likovni terapeut i voditelj kreativno-integracijskih programa u Centru Mali dom. Suradnik je Odsjeka za Kreativne Art terapije na ERF-u. Sudjeluje u socijalno, ekološki i terapijski orijentiranim projektima i akcijama i publicira tekstove iz navedenih područja. Izlaže s grupom Outsider. Bavi se instalacijama, keramikom, ilustracijom, fotografijom i primijenjenom umjetnosti. Ostalo vrijeme rado provodi s dragim ljudima i životinjama u dokolici, uživa u ostalim umjetnostima i kad god može kruži planetom Zemljom. Član je HDLU-a.
organizira: Gradska knjižnica Rijeka