
Međunarodni eTwinning projekt: „I LOVE ART AND CULTURAL HERITAGE“

Profesorica Jasmina Štefović iz Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci, pokrenula je ove školske godine 2024./2025. međunarodni projekt na ESEP platformi eTwinninga pod nazivom „I love art and cultural heritage“ sa školama iz Hrvatske, Slovenije i Turske. Radovi nastali u projektu objavljeni su na platformi TwinSpacea i na društvenim mrežama svih škola sudionika te na završnoj zajedničkoj izložbi radova učenika u izložbenom prostoru Dječje kuće u Rijeci.
Cilj projekta je bila suradnja i kreativno stvaralaštvo učenika iz drugih umjetničkih škola i gimnazija u Hrvatskoj i inozemstvu, te usavršavanje komunikacije na hrvatskom i engleskom jeziku na eTwinning platformi. Europska dimenzija obrazovanja potiče primjenjivanje obrnute učionice u kojoj su učenici u središtu različitih aktivnosti, suradnje i metode rada u kojem se osvješćuje važnost umjetničkih i kulturnih obilježja iz grada ili zemlje u kojoj se učenici školuju, razvijanje kreativnog stvaralaštva, razvoj samopouzdanja i samopoštovanja kod učenika te poticanje na grupne radove i interkulturalnu kumunikacija kao i upoznavanje digitalnih alata u svrhu promocije socijalnog i emocionalnog razvoja i mentalnog zdravlja.
Iz Škole za primijenjenu umjetnosti u Rijeci, kao glavnom nositelju projekta, sudjelovali su profesori s učenicima: prof. Jasmina Štefović, prof. Ines Milčić, prof. Daria Pilepić Struja i prof. Katarina Stojević; iz škola partnera: TOKİ Ali Duran Vocational and Technical Anatolian High School, Istanbul, Turska: prof. Şükran Yenigelen; iz Srednje škole dizajna u Mariboru, Slovenija: prof. Marija Toure; iz Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok: prof. Barbara Hanjilec, Nikolina Ptičar i Carmen Bačura Potočić; iz Škole likovnih umjetnosti Split: prof. Veni Žitko i Višnja Mach Orlic; iz I. gimnazije Split: prof. Josipa Vujčić te iz Građevinske tehničke škole u Rijeci: prof. Branka Merlacchi.
U sklopu projekta pozvali smo i mr.sc. Dainu Glavočić, riječku povjesničarku umjetnosti i nekadašnju muzejsku savjetnicu Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, koja nam je predstavila u prostoru Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci svoje predavanje na temu „Riječko groblje Kozala“ – kulturno-umjetnička baština, s naglaskom na skulpture Ivana Rendića za riječka groblja Kozala i Trsat. Zainteresirani učenici trećih i četvrtih razreda, usmjerenja grafički i kiparski dizajn, mogli su se na ovaj način upoznati sa skulpurama, mauzolejima, hortikulturom, ali i povijesnim kontekstom kulturne baštine jednog grada. Također su se za učenike u Školi organizirale korelacije i radionice između odjela te razna predavanja vezana za eTwinning platformu.
Projekt je potpomognut sredstvima Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske za sufinanciranje projekata i programa rada s darovitim učenicima u šk. god. 2024./2025.
Završna izložba radova učenika koji su sudjelovali u projektu otvorena je u izložbenom prostoru Dječje kuće u Rijeci, Ulica Viktora Cara Emina 1a, 28.4.2025. u 18 sati.
Izložbu možete pogledati do 9.5.2025. godine.