U okviru EU projekta Blue-connect, financiranog iz Okvirnog programa Europske unije za istraživanje i inovacije – Obzor Europa, STEP RI znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci organizira niz aktivnosti namijenjenih mladima i svim građanima koje prethode samom događaju „Noć istraživača“.
Pod sloganom „Ja, istražujem!“ dana 07.09.2022. u 19h STEP RI organizira dodatnu aktivnost popularizacije znanosti – predavanje „Umjetna inteligencija i praćenje onečišćenja mora“ koje će se održati u Dječjoj kući (u sklopu art-kvarta “Benčić“) u snack&caffe baru Baltazar.
Prijave su obvezne putem obrasca na stranici STEP RI.
Znanstvenici sa Sveučilišta u Rijeci i s Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo PGŽ koji su sudjelovali u projektu KLIMOD (https://klimod.uniri.hr/) objasnit će nam kako se upotrebom umjetne inteligencije i superračunala može utvrditi, predvidjeti i pratiti mikrobiološko onečišćenje mora i onečišćenje mora mikroplastikom.
Sadržaj
- Uvodna riječ – Inženjerstvo okoliša u poboljšanju životnih uvjeta i smanjenju utjecaja klimatskih promjena – projekt KLIMOD Prof. dr. sc. Lado Kranjčević
- Umjetna inteligencija i digitalni blizanci – Što je to i kako se koristi u praćenju onečišćenja mora?
Asist. dr. sc. Luka Grbčić (Tehnički fakultet)
- Strujanje mora i širenje onečišćenja – analiza utjecaja industrijskih, kanalizacijskih i drugih ispusta na obalno morsko područje
Marta Alvir (Tehnički fakultet)
- Utjecaja vjetra na obalne urbane strukture
Andro Rak (Tehnički fakultet)
- Predviđanje mikrobiološke kakvoće mora za kupanje – plave zastave za plaže
Prof. dr. sc. Darija Vukić Lušić, dipl. sanit. ing. (Nastavni Zavod za javno zdravstvo PGŽ)
- Analiza novog faktora onečišćenja u morskom okolišu – mikroplastike
Doc. dr. sc. Daniela Kalafatović (Odjel za biotehnologiju)
organizira: STEP RI